אוצרות

טקסט של לנה זידל לתערוכה של עודד זידל: חצר המפעל, 2014, גלריה אגריפס 12, ירושלים   


  undefined
עודד זידל, ללא כותרת, 2014, מתוך הסדרה חצר המפעל, 60x60
 אקריליק על בד.
        עודד זידל, ללא כותרת, 2014, מתוך הסדרה חצר המפעל, 60x60
             אקריליק על בד.

חצר המפעל

סדרת הציורים של עודד זידל - חצר המפעל המזמינה להתחבר ולחוש את הדופק של פרברי העיר. הסדרה עוסקת במוטיבים אורבניים ומהווה עדות פיוטית המורכבת מפיסות פזל חידתיות המיכילות אלמנטים של מופשט גיאומטרי לצד ציור נוף ריאליסטי אקספרסיבי. המוזיקליות של שפת הציור מהדהדת במרחבים של נופים תעשייתיים, במשיכות מכחול תזזיתיות, בקווים החותכים בחדות את משטחי הצבע, המוזיקליות ניכרת גם במעברים מפתיעים מהקונקרטי והמוכר לקומפוזיציות מופשטות. עבודותיו של עודד זידל מקיימות שיח עם רוחות הרפאים של האבות המייסדים של הציור המופשט: מלייביץ´, ליסיצקי, פולוק ומונדריאן. רישום בצבע, ביד חופשית מתחלף במפתיע במשטחים סטטיים חלקים. הסדר הופך לכאוס ולהיפך. קטע של הציור מתאר פינה בחצר המפעל ולידו משטח צבע מופשט המורכב מכתמים ונזילות. הפראות האקספרסיבית של קווי הרישום נחסמת במלבן אפור וקר. השפה הציורית של הסדרה נפרסת לפנינו וממחישה את הסתירה הטמונה בחובה: מצד אחד זהו ציור הבעתי, אימפולסיבי ומהצד האחר מתברר שהכל כאן מדוד, בנוי, שקול ומחושב. 

לעתים נדמה, שהשיטוט מבין וגם אל תוך הדימויים האורבניים יכול להיות אינסופי... אך לאן הוא מוביל, השיטוט הנצחי הזה? אולי הוא מקרב אותנו אל עולמו הפנימי של האמן שבנוי כמודל של מבוך אורבני? אל האמן המשחק בתמימות בקוביות הבתים? לעתים נדמה שהנה, ממש בציור הבא נמצא את התשובה... אך לא ולא! השיטוט ממשיך: בתים, קירות, צורות גיאומטריות... מבוך ללא מוצא? ... מעגלי מבוך של הסדרה כמשל למבוך של נפתולי חיים?  ...חידתו של חכם זן? החזרתיות הויזואלית והתמאטית מהדהדת לעתים את שפת הקומיקס העכשווית וגם מעלה בזיכרון סדרות של ציורים מתקופת הרנסאנס המוקדם, המתארות אפיזודות מחיי הקדושים. אלא שכאן, בסטריפ של חצר המפעל אין טקסטים, קדושים, גיבורי על ובני אדם. הגיבורים הם גגות, בתים וקירות.

ואולי סדרת חצר המפעל היא מעין מנטרה, שכתוצאה מאמירות חוזרות ונשנות תוביל בסופו של דבר להארה?... לו הייתי נאלצת להפוך את שפת הציור של עודד זידל למילים, זה היה נשמע כך: קו , ריבוע תכלת , מלבן אפור , משולש , זיג-זג , מלבנים לבנים , מלבנים שחורים , מריחה . משיכה . קוים-קוים . פס צהוב. פס שחור פס חום. מלבן ורוד. קווים בצבע חלודה, כתמים צהובים, חיתוך חד. חיתוך רך. משולשים ירוקים. מעברים טונאליים באפור. קווים תזזיתיים... נגיעות קלות... נגיעות מוקפדות, הדגשה מכוונת בשחור. הדגשה חופשית בצהוב, מחיקה. נזילה. טפטוף...  ה א ר ה . . . !

לנה זידל, 2014


 
לנה זידל ,חצר המפעל, 2014, אגריפס 12, ירושלים
    עודד זידל ,חצר המפעל, 2014, אגריפס 12, ירושלים

לתמונות מתערוכה חצר המפעל - לחץ כאן

לוידאו של פתיחת התערוכה חצר המפעל - לחץ כאן 
 
  

נאופוסטיזם? נאוסנט? 2021

מחווה לקסטל 2021

המשוטט 2017

ורחוק מפנינים...2016

האמן כבלש פרטי 2014

קרדו 2014

חצר המפעל 2014

שמי אדמה 2013-15

אזעקת אמת 2013

נטשה מאפריקה 2012

מציאות אחרת 2010

נסיעה טובה 2010

ארבע קירות 2010

 
כל הזכויות שמורות ללנה זידל 2008-2023
עיצוב ובנית אתרים מועלם גלית 


לאתר החדש: https://lenazaidel.com
כל המידות בסנטימטרים, גובה × רוחב
כל צילומי הרפרודוקציות של העבודות של לנה זידל באתר זה,
צולמו על ידי מיכאל עמר, אלה אם כן צוין אחרת