אוצרות

טקסט של לנה זידל לתערוכה של מיכאל יחילביץ´ "המשוטט", 2017, גלריה אגריפס 12, ירושליםundefined

מיכאל יחילביץ´, הפלגת לילה, 2017, שמן על בד


המשוטט

בעבודותיו של מיכאל יחילביץ´ ניכרת פרדוקסליות מעוררת תדהמה: בתוך משטחי הצבע של הנוף השליו, הספוג בטונליות פסטלית, המשוטטים של יחילביץ´ מזנקים אל הריק, צוללים עם ראשם כלפי מטה היישר אל הקרקע, מזנקים אל מעמקי הים, ככל הנראה - ללא כוונה לשוב ומנפנפים בידיהם, ספק לשלום - ספק לתקווה, מתוך המים הירוקים-אפורים. (הקופצים,2017, I, II, III) לפנינו תמונות-הפכים. משחק תעתועי ראיה. הכל כאן חידתי ודו-משמעי.

האנשים המוטלים בסירות - מוטיב חוזר בעבודותיו של יחילביץ´. הצבעוניות המונוכרומטית הרגועה והנושא הקלאסי, הפסטורלי, התמים לכאורה: מעין "נוף עם סירות", נהפכו על ידי האמן לאגדה מהפנטת-מצמררת על המסע האחרון. המסע לעולם הבא. אנשים, בסירות ללא משוטים, מתנדנדים קלות בקצב הגלים, נראים כמרקדים בין כפלי משמעויות: אפשר להניח, שהמוטלים בסירות בסך הכל משתזפים... (הפלגת לילה, 2017)

שלושה אוטובוסים סביב אי תנועה ירוק - גם הם מעוררים הרהורים מעורפלים: האם התנועה במעגל היא אנלוגית לקיפאון? או ש...לא? האם זהו מעגל החיים והמוות? אך מעל האוטובוסים הסובבים – זורחת החמה... או הלבנה? (אי תנועה, 2017)

ואולם, הטרגיות והמלנכוליה בעבודותיו של יחילביץ´ תמיד שזורות באדיקות  עם הקומיות. קווי המתאר הפשוטים של הדמויות מאזכרים גיבורים תמימים של סרטי אנימציה - הם תמיד עסוקים: הם שוחים, קופצים, נעים, חותרים, תמיד מכוונים למטרה, שידיעתה שמורה רק להם. נדידתם - הפלגה בקווי החיים: מי בדילוגים, מי בזינוקים, מי בזחילה ומי בנפילה.

למרות האזכור המתמיד בנוגע לסוף המסע הממתין לכולנו, נוצר הרושם, שמיכאל יחילביץ´ דווקא אוהב את גיבוריו. נדמה שהאמן שולח מבט פילוסופי בכיוון התנועה של הדמויות האנושיות בחלל ובזמן: שולח חיוך של חמלה לכל המקפצים והחותרים...וכמובן, שולח חיוך, קודם כל - לעצמו.

 לנה זידל, 2017


undefined

מיכאל יחילביץ´, אי תנועה, 2017, שמן על בד


תמונות מפתיחת התערוכה המשוטט, 30.11.2017, גלריה אגריפס 12, ירושלים

undefined

undefined

 

undefined

 

undefined

 

undefined 

Neopostism? Neosent? 2021

Homage to Moshe Castel

-------------------------------

Beyond Rubies 2016

The Artist as ... 2014

An Artist´s Credo 2014

The Factory Yard 2014

The Earthy Sky 2013

An Air Siren 2013

Natasha from Africa 2012

Different Reality 2010

Bon Voyage 2010

Four Walls 2010


 
 
Measurements are given in centimeters, height × width
All the reproduction photos of Lena Zaidel's artworks in this website,
are taken by Michael Amar, unless otherwise noted.
  

All rights reserved to Lena Zaidel copyright 2008-2023